Varstvo od konca cvetenja do konca primarnih okužb s škrlupom

Sadno drevje
Jablanov skrlup

Nekateri sadjarji so imeli v preteklem letu večje težave z jablanovim škrlupom. Če je v jesenskem obdobju na listju več kot 10–15 % poganjkov okuženih z jablanovim škrlupom, lahko računamo na veliko možnost pojava bolezni (izbruhe askospor). Dolgoletne izkušnje kažejo, da prav po cvetenju ali v času bujne rasti pride do najhujših okužb po škrlupu. V tem času je tudi prirast listja močan, velika pa je tudi nevarnost okužbe plodičev. 

Zato moramo s škropljenjem proti škrlupu nadaljevati v rednih presledkih (7 do 10 dni – odvisno od dežja in prirasta listja). Pristop pri uporabi fungicidov je preventivno-kurativen.

Najprimernejši sistemični pripravek za to obdobje je Score 250 EC, ki se odlikuje po najdaljšem kurativnem delovanju (72 ur od začetka okužbe pri povprečni dnevni temperaturi 10 °C). Priporočljivo mu je dodajati polne odmerke kontaktnih fungicidov (kaptan ali ditianon), ki mu pomagajo pri preventivnem delovanju. Po škropljenju s pripravkom Score 250 EC mora biti vsaj štiri ure suho vreme. 

Zelo priporočljivo je v tem obdobju izmenično uporabljati pripravek Score 250 EC, SDHI in strobilurinske pripravke, ki nimajo tako dolgotrajnega kurativnega delovanja kot sistemiki, zelo dobro pa varujejo plod.

Dejavniki, ki vplivajo na odločitev o izbiri pripravka in presledkih med škropljenji, so naslednji:
- čas od zadnjega škropljenja,
- prirast rastlin,
- čas preventivnega in/ali kurativnega delovanja pripravka,
- količina padavin od zadnjega škropljenja,
- količina padavin, ki je potrebna, da izpere obstoječo fungicidno oblogo,
- učinkovitost pripravka in 
- vremenska napoved za prihodnje dni.
Zaradi preprečevanja pojava odpornosti glive je treba uporabljati fungicide iz različnih 

kemičnih skupin: anilinopirimidine (Chorus 75WG), triazole (Score 250 EC, Topas 100 EC), strobilurine, SDHI in kontaktna sredstva (kaptan, dodine, ditianon).