Jabolčni zavijač

Sadno drevje
Zavrtači lupine sadja

Cydia pomonella)

Jabolčni zavijač je najpomembnejši škodljivec na jablani. V Sloveniji ima zavijač po navadi dve generaciji letno, razen na Primorskem, kjer se lahko pojavi tudi tretja generacija. K večjemu pojavu jabolčnega zavijača so v zadnjih letih nedvomno prispevale podnebne spremembe. Povečano število škropljenj je potrebno zaradi ugodnih vremenskih razmer za razvoj jabolčnega zavijača in pomanjkanja učinkovitih kemičnih pripravkov. 

BIOLOGIJA
Odrasel jabolčni zavijač je v bistvu metulj, dolg približno 12 mm, premer kril pa znaša 14–22 mm. Barva kril je pepelnato siva z ozkimi temno rjavimi prečnimi pasovi. Na koncu kril ima bakreno obarvan zaobljen pas. Škodo v nasadih povzročajo do 20 mm velike gosenice, ki začrvičijo plodove. Prezimi kot gosenica v zapredku v razpokah lubja. Metulji se po navadi pojavijo konec aprila ali v prvi dekadi maja. Samičke prvega rodu začnejo pri nas odlagati jajčeca v zadnjem tednu maja. Izvaljene gosenice zavrtajo plodove, kjer se hranijo 3–4 tedne, nakar zapustijo plod in se zapredejo ter nato zabubijo v razpokah lubja. Gosenice, ki končajo razvoj konec junija, izletijo kot metulji drugega rodu. Po končanem razvoju se gosenice drugega rodu zapredejo in prezimijo. 

VARSTVO
Pri zatiranju jabolčnega zavijača je treba vso pozornost posvetiti zatiranju prvega rodu, tako da je odstotek črvivosti ob zaključku leta prvega rodu čim manjši. Zatiranje drugega rodu je zaradi višjih temperatur zraka in večje listne mase manj učinkovito. Za določitev optimalnega roka škropljenja lovimo metulje na feromonske vabe. V času intenzivnega odlaganja jajčec in na začetku izleganja gosenic (7 do 10 dni pozneje) je mogoče uporabiti pripravek Voliam (klorantraniliprol), ki deluje tudi larvicidno. Zaradi doseganja večje učinkovitosti ga je priporočljivo uporabiti dvakrat zaporedoma, v 14- do 21-dnevnem časovnem intervalu. V poskusih s tem pripravkom se je pokazalo, da pripravek bolje deluje proti prvemu kot proti drugemu rodu.

Drugi rod jabolčnega zavijača začnemo zatirati z insekticidom Affirm ali Affirm Opti, ki ima izrazito larvicidno delovanje. Emamektin benzoat ima tudi stransko delovanje na sadnega listnega duplinarja in na zavijače lupine sadja. 

Poleg kemičnega zatiranja je najbolj razširjena metoda varstva v svetu metoda zbeganja ali konfuzija.