KAJ SO BIOSTIMULATORJI ?
ZAKAJ BIOSTIMULATORJI ?

Klimatski dejavniki
Mraz, suša, vročina, močni vetrovi, toča, neurja, ... so vse bolj pogosti.
:
Rastline, ki so dlje časa izpostavljene tovrstnim neugodnim razmeram, se odzovejo z motnjami v razvoju, zaostajanjem v rasti ter padcem ali celo propadom pridelka.
:
Ustrezen biostimulator lahko okrepi prilagodljivost posevka. Ohranja vitalnost rastlin, ki ostajajo dlje časa aktivne. Zagotovi potrebno energijo in hranila, pomembna za fotosintezo in biosintezo pridelka. Blaženje tovrstnih oblik stresa zmanjšuje izgubo pridelka in ohranja njegovo kakovost.

Kakovost pridelka
Zaostajanje v razvoju, slabša preskrbljenost z vodo in hranili, upočasnjeni ali celo popolnoma zaustavljeni biološki procesi v rastlini vodijo do motenj v biosintezi pridelka in njegovih kakovostnih komponent.
:
Ustrezen biostimulator lahko okrepi različne biološke procese v rastlinah, pomaga ohranjati asimilacijske in presnovne funkcije rastlin ter s tem pripomore k stabilizaciji ravni kakovosti in ohranjanju tržne vrednosti pridelka.

Stanje tal
Premočena ali presušena tla, neugoden pH tal, težke kovine, degradacija tal kot posledica preintenzivne kmetijske rabe,... so dejavniki, ki slabijo tla, s tem pa omejujejo razvoj in rast rastlin ter krčijo potencial posevkov.
:
Ustrezen biostimulator lahko okrepi življenje v tleh, pripomore k stabilizaciji talnih agregatov in izboljšanju fizikalno-kemijskih lastnosti ter tako dolgoročno izboljša kakovost in dviguje proizvodni potencial tal ter zavira razvoj škodljivih patogenov v tleh.

Oskrba s hranili
Pogosto se zgodi, da so rastline slabše oskrbljene z določenimi hranili, kljub temu, da se le-ta nahajajo v tleh. Potencial absorpcije lahko povečamo ali s tretiranjem posevkov z ustreznimi sredstvi za
krepitev koreninskega sistema ali s tretiranjem tal s sredstvi za povečanje učinkovitosti procesov v rizosferi. Poleg tega lahko izkoristimo tudi možnost fiksacije dušika iz zraka.
:
Ustrezen biostimulator lahko okrepi prehranjenost rastlin bodisi z okrepljeno absorbcijo hranil iz tal bodisi s fiksacijo (npr. dušika) iz zraka.