Bela noga krompirja

Krompir
Glivična bolezen, ki se pojavlja praktično vsako leto v pridelavi krompirja. Močna infekcija krompirjevega nasada lahko povzroči zmanjšanje pridelka tudi do 20-50 %. Bolezen se prenaša z okuženim semenom, vir okužbe pa so tudi tla in gostiteljske rastline (Solanacea vrst), rastlinski ostanki na krompirišcu.

Bela noga (Rhizoctonia solani) je glivična bolezen, ki se pojavlja praktično vsako leto v pridelavi krompirja. Močna infekcija krompirjevega nasada lahko povzroči zmanjšanje pridelka tudi do 20-50 %. Bolezen se prenaša z okuženim semenom, vir okužbe pa so tudi tla in gostiteljske rastline (Solanacea vrst), rastlinski ostanki na krompirišču.

Rhizoctonia solani napada krompirjevo rastlino preko cele rastne dobe, gliva pa se širi tudi v skladišču iz okuženih na zdrave gomolje. Vir okužbe so temno rjave do črne krastice na površini gomoljev, ki jih lahko odluščimo z nohtom. Črne krastice bele noge na gomoljih so podobne majhnim koščkom premoga in so gost splet glivičnih niti z rezervno hrano (sklerociji). V tej obliki gliva prezimi in zraste v podgobje (micelij) naslednje leto.

Če rastlina ni premočno okužena, lahko tudi vznikne. Rast takšne rastline je manj bujna. Gliva se zajeda v podzemne dele stebla (razjede na steblu), ki so lahko celo preščipnjeni. Rastlina najprej ovene in se kasneje posuši. Znake opazimo tudi kot zelo pokončno rast, listi se zvijajo podobno kot pri krompirjevem virusu zvijanja listov (PLRV). V listnih pazduhah zrastejo zračni gomoljčki zelene barve, ker rastlina nima več sposobnosti premešanja škroba v prave gomolje. Pred koncem vegetacije se na gomoljih spet tvorijo črni sklerociji, ki so naslednje leto spet vir okužbe s to boleznijo. Znaki se pojavljajo tudi kot razpoke in luknje, ki spominjajo na poškodbe od strun. Luknje zaradi bele noge so plitvejše od poškodb strun (do 0,5 cm v gomolj) in zapolnjene s črnim polnilom micelijem.

Varstvo

Najboljša izbira za kemijsko zatiranje je ORTIVA. Ortiva se uporablja v času sajenja krompirja in to tako, da se tretira v glavnem brazdo (tla), gomolji ostanejo netrenirani. Za ta namen se uporabljajo sadilniki, ki so opremljeni z napravami za aplikacijo fungicida s škropljenjem. Nastavitev naprave in kontrola aplikacije se mora prilagoditi v skladu z navodili za uporabo ORTIVE, kar pomeni, da moramo poškropiti zemljo pod in nad gomolji, da dosežemo maksimalno učinkovitost. Poraba škropiva na 1 ha je 180-200 lit, odmerek ORTIVE je 2,0-3,0 l/ha, pri čemer mora sprednja šoba porabiti cca 1/3 in zadnja 2/3 skupne količine škropiva. Če je na sadilniku samo ena šoba, jo je treba postaviti tako, da škropi med diski.