Koloradski hrošč

Krompir
Koladski hrošč

Koloradski hrošč (Leptinotarsa decemlineata) je najbolj razširjen škodljivec na krompirju. Škodo povzročajo ličinke in odrasle živali škodljivca, ki se hranijo z listno maso. V celoti zgrizejo list, vse do stebla. Na višji razvojni stopnji je ličinka, večja je škoda. Zgodnejši kot je napadi, manj je listne mase, kar pomeni večja je škoda. Tako je napad pred cvetenjem veliko bolj škodljiv kot napad po cvetenju.

Ko se tla segrejejo na približno 14 °C in temperatura zraka preseže 15 °C, se začnejo masovno pojavljati odrasle oblike koloradskega hrošča. Izmenjata se dve generaciji letno, vendar druga včasih izostane. Odrasel  koloradski hrošč ima svetlo rumeni pokrovki z desetimi vzdolžnimi črnimi progami.Ličinke hrošča so najprej temno rdeče do oranžne, pozneje postanejo svetlejše oranžne barve. Jajčeca so oranžno-rumena, podolgovata in dolga približno 1,2 mm. Samice jih izlegajo v jajčna legla na spodnjo stran listov. 

Zatiranje

Kljub raznim prizadevanjem ostaja raba insekticidov še naprej najpomembnejši način zatiranja koloradskega hrošča. Za dobro učinkovitost je treba insekticide uporabiti dovolj zgodaj, ko so ličinke še majhne in bolj občutljive. Okvirni prag zatiranja je 15 do 20 mladih ličink/rastlino. Za zatiranje ličink koloradskega hrošča priporočamo VOLIAM (a.s. klorantraniliprol) v dozi 0,12 l/ha).