Črna listna pegavost krumpirja

Krompir
Alternarija

Alternarija je druga najbolj razširjena bolezen krompirja, ki predstavlja vedno večjo težavo. Pogosto se pojavlja v obdobjih izmeničnega suhega in vlažnega vremena. Pojavlja se v obliki peg na spodnjih listih. Pege imajo premer 2–3 mm in ostre robove, po čemer se ločujejo od zdravega tkiva. Pege sčasoma porjavijo in počrnijo, znotraj njih pa so vidni tipični koncentrični krogi, po katerih lahko prepoznamo bolezen. Listi se na koncu posušijo, a kljub temu ostanejo na steblu. Pege se lahko pojavijo tudi na gomoljih in so jasno ločene od zdravega tkiva.

Alternarija je gliva (Alternaria solani ali Alternaria alternata), ki prezimi na okuženih rastlinskih ostankih iz prejšnjega leta, zlasti ob milejših zimah. V optimalnih vremenskih razmerah, ko so temperature od 20 do 25 °C in je v zraku visoka vlažnost s pogostim kratkotrajnim deževjem, se bolezen širi z okuženih na zdrave rastline. Z nadzemnih delov rastlin dež spira konidije gliv do gomoljev, na katerih lahko prav tako nastane škoda, zato je glavni cilj pridelovalcev zaščititi list.

Zatiranje 

Ko se pričakujejo ugodni pogoji za razvoj črne listne pegavosti, se varstvo izvaja preventivno. Čas prvega in najvažnejšega škropljenja proti črni listni pegavosti je potrebno opraviti 5-6 tednov po vzniku. V primeru, da se črna pegavost pojavi zgodaj v rastni dobi in je nevarnost širjenja velika, jo zatiramo usmerjeno z pripravki ORTIVA v odmerku 0,5 l/ha, ali SCORE v odmerku 0,6 l/ha. V času prekrivanja varstva s Krompirjevo plesnijo in Črno listno pegavostjo kombinacija aktivni snovi mandipropamid in difenkonazol (fungicid REVUS TOP v odmerku 0,6 l/ha) predstavlja najmočnejše varstvo pred boleznima.